Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Strona internetowa konkursu

„Matematyka z wesołymi Kangurkami”!

 

Edycja 2004/2005

 

Matematyka z wesołymi Kangurkami – 2005 kwiecień

 

MATEMATYKA

z wesołymi Kangurkami

Nr 4 (2004/05)

 

 

 

           

 

Wiosna nadchodzi …

 

                   Zbliża się wiosna. Świat się budzi, ptaszki ćwierkają, drzewa i krzewy pokrywają się pąkami, trawa się zieleni, uczniowie maja problemy z koncentracją. Jednym słowem wiosna budzi świat do życia. Więc pokonajcie wiosenne przesilenie i wysilcie szare komórki! Wszak większość z Was, w tym lub kolejnych latach będzie zmagać się wiosną z egzaminem dojrzałości. Na pewno nie zaszkodzi Wam odrobiona treningu szarych komórek. Powodzenia!!!

 

Zadanie 1             Oczytany robak

Robak przegryza w ciągu dnia warstwę papieru albo kartonu grubości 1 mm. Na półce z książkami stoją obok siebie 2 tomy jednego dzieła. Każdy tom ma grubość 3 cm, z czego na każdą okładkę oprawy przypada po 2 mm. Ile najmniej dni potrzebuje robak, aby przegryźć papier poczynając od pierwszej strony pierwszego tomu aż do ostatniej strony drugiego tomu?

  

 

Zadanie 2            Skąpy bogacz

Robotnicy podjęli się wykopać studnię i zażądali za to 500 złotych, lecz skąpy bogacz nie chciał tyle dać. Wtedy robotnicy rzekli: „Zapłać za pierwszy metr 1 grosz, za drugi metr 2 grosze, za trzeci metr 4 grosze, za czwarty metr 8 groszy itd. Więcej nie żądamy”. Bogaczowi wydało się, że jest to tanio, i zgodził się. Ile musiał zapłacić, jeżeli studnia miała 18 m głębokości?

 

 

 

 

Zadanie 3            Pierwsze … pary

Ile jest par liczb postaci a, 2a+1, w których obie liczby są liczbami pierwszymi mniejszymi od 100? Wypisz wszystkie takie pary.

 

UWAGA !!!

Przypominamy, że treści zadań znajdują się również w gablocie matematycznej na parterze szkoły oraz na stronie internetowej: http://kangurkowanie.webpark.pl

 

Życzymy Wam  przyjemnej zabawy.

Rozwiązania prosimy dostarczyć do 25 kwietnia 2005 do zaplecza sal matematycznych nr 105.

 

 

Ewa Słupczewska i Renata Staszkiewicz

 

Rozwiązania