Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

 

Strona internetowa konkursu

„Matematyka z wesołymi Kangurkami”!

 

Edycja 2004/2005

 

Matematyka z wesołymi Kangurkami – 2005 maj

 

MATEMATYKA

z wesołymi Kangurkami

Nr 5 (2004/05)

 

 

           

 

Ostatnie spotkanie przed wakacjami

 

                   Kolejny rok szkolny dobiega już powoli ku końcowi. Jeszcze tylko parę tygodni i nadejdzie czas podsumowania Waszych tegorocznych wysiłków. Chcemy Wam życzyć, aby każdy otrzymał promocję do następnej klasy. Wiemy z doświadczenia, iż dla niektórych nie jest to takie proste. Macie jeszcze czas, aby się poprawić. Tymczasem ostatni zestaw zadań przed wakacjami. Trochę sportu, higieny i treningu umysłu. Powodzenia!!!

 

 

Zadanie 1             Mydło Marcina

Marcin dostał w prezencie bardzo szczególny kawałek mydła. Jest to kostka, której każdy brzeg mierzy 6 centymetrów. Marcin myje się tym mydłem każdego dnia w ten sam sposób. Po 15 dniach zauważył, iż wymiary mydła – zarówno jego wysokość, długość, jak i szerokość – zmniejszyły się dokładnie o jedną trzecią. Ile dni Marcin będzie mógł jeszcze myć się tym mniejszym kawałkiem mydła?

  

 

Zadanie 2            Czworonożny biegacz

Pewne małżeństwo pojechało samochodem do lasu razem ze swoim synem. Syn jest zapalonym biegaczem. Biega ze stałą prędkością 20 km/h do oddalonego o 1 km drzewa, a stamtąd z powrotem do rodziców, którzy czekają przy samochodzie. Pies tej rodziny biega razem z synem, przebiega obok niego, wyprzedza go. Ponieważ jest przywiązany zarówno do syna, jaki i do rodziców, wkrótce wraca do nich, potem znów biegnie do syna i znowu z powrotem do rodziców. Przez cały czas biegnie ze stałą prędkością 30 km/h. Wciąż biega między synem i rodzicami. Jaką trasę w sumie pokonuje pies?

 

Zadanie 3            Trening dla myślicieli

Do poniższych 16 pól należy wpisać liczby od 0 do 15, każdą tylko jeden raz, tak, aby suma liczb w każdym rzędzie, każdej kolumnie i na obu przekątnych była równa i wynosiła 30.

 

 

3

 

 

 

 

8

 

6

 

 

 

9

 

 

 

 

2

1

12

UWAGA !!!

Przypominamy, że treści zadań znajdują się również w gablocie matematycznej na parterze szkoły oraz na stronie internetowej: http://kangurkowanie.webpark.pl

 

Życzymy Wam  przyjemnej zabawy.

Rozwiązania prosimy dostarczyć do 7 czerwca 2005 do zaplecza sal matematycznych nr 105.

 

 

Ewa Słupczewska i Renata Staszkiewicz

 

Rozwiązania